Czym jest?

Krav Maga różni się od pojedynków toczonych na arenach sportowych. Nie chodzi tu o walkę na punkty, piękny pokaz ciosów i uderzeń, po których przeciwnik kontynuuję walkę, a w razie braku możliwości wyjścia z sytuacji trener przerwie pojedynek. W przeciwieństwie do innych systemów i stylów Krav Maga nastawiona jest na przetrwanie i bezpieczeństwo osoby broniącej się.

Techniki Krav Maga są szybkie i skuteczne. Zostały stworzone dla każdego, również dla kobiet i dzieci, by odeprzeć niebezpieczny atak jednego lub kilku agresorów, ludzi bez honoru, którzy używają przewagi siłowej, wagowej, liczebnej czy wreszcie dopuszczają się użycia noża, pałki, pistoletu czy innych niebezpiecznych narzędzi. Obrona polega na szybkim i skutecznym zaskoczeniu przeciwnika, który nie spodziewa się zdecydowanej reakcji. Na ulicy przeciwnicy nie stosują podziału na płeć czy wagę, wiek też nie gra roli. Nikt wcześniej nie przygotowywuje się do walki stulecia, znając słabe i mocne strony swojego przeciwnika. To jedynie agresor może sobie nas wybrać i dowiedzieć się czy będziemy dla niego łatwym łupem, ofiarą, czy też powinien sobie odpuścić lub bardziej przygotować się do ataku.

System Krav Maga nie jest zatem sportem. Brak w nim współzawodnictwa, ponieważ z założenia służy on samoobronie, a treningi koncentrują się na praktycznych zastosowaniach w realnej walce. Cechą systemu Krav Maga jest jego hybrydowość. Czerpie on z innych systemów, sportów i sztuk walki, a jedynym kryterium jest użyteczność danej techniki w sytuacjach realnego zagrożenia.